List przewozowy – czym jest?

List przewozowy to papier, w jakim zamieszczone są sumaryczne informacje na temat przewożonego dobytku, inaczej dóbr materialnych, które są transportowane. Także na akcie tym zamieszczone są takie wytyczne jak lokalizacja docelowa, adres nadającego, obligatoryjne numery zlecenia, typ dostarczanego ładunku plus jego liczebność. Akt transportowy jest certyfikatem, na kanwie którego inspekcja graniczna ma pełnomocnictwo wystawić należytą opłatę transportową, słowem oclić przewóz. Papier ten bywa używany w przewozie morskim, lądowym i powietrznym.

Wszystkie wyżej wyliczone dane zamieszczone są w zwyczajnym, narodowym akcie przewozowym. Na tym akcie, jeno międzynarodowym obowiązkowych danych jest dużo więcej i należą do nich: miasto i data wystawienia dokumentu, informacje o adresie nadawcy, odbiorcy oraz przewożącego, miasto przerzutu a także proponowana data doręczenia, informacja opisująca rodzaj towaru, ilość dostarczanego mienia, ciężar towaru plus obowiązkowe świadectwo, iż transport jest tożsamy z dekretami Konwencji o zagranicznym transporcie towarów.

Dokument jakim jest akt transportowy nie jedynie jest niezbędny dla przewoźnika, ale dodatkowo celników i nadawcy. To wszystko z tego powodu, że obejmuje zbiór istotnych informacji dotyczących transportu i ładunku. Przy pomocy dokumentu transportowego można udowodnić ratyfikowanie transakcji pomiędzy stronami – nadającym, a spedytorem. Zawdzięczając dokumentowi obydwie strony kooperujące ze sobą mają pewność, iż przesyłka zostanie doręczona na wyliczonych przez nich wcześniej warunkach. Jednocześnie jest to dokument, który wykorzystany ma prawo zostać w sytuacji ubiegania się o wynagrodzenie ze względu uszkodzenia paczki i zmienienia jej wyglądu pierwotnego.

Pozostałymi kwestiami, jakie mogą zostać wydrukowane w dokumencie transportowym są dla przykładu dyrektywy o przeładunku podczas transportu. Ponadto znaleźć mogą się tam dane na temat kosztów obciążających nadającego paczkę.

Zważając, iż list transportowy istnieje w postaci papierowej zalecamy przed nadaniem przesyłki wykonać jego kserokopię na wypadek zagubienia ewentualnie defraudacji podczas transportu. Idealnie spełni się podczas tej sytuacji odbitka, skan ewentualnie fotografia.

Akt przewozowy to niezastąpiony akt, dla tego też za każdym razem powinniśmy o nim myśleć, jeżeli planujemy wysłać przedmiot przy pomocy firmy przewozowej.

SZUKAJ

Maj 2024
P W Ś C P S N
« Kwi    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031