ITD – czym się zajmuje?

ITD – czym jest?

ITD to mundurowa organizacja, której naczelnym przeznaczeniem jest kontrolowanie szoferów i pojazdów towarowych. Do ich obowiązków zalicza się przede wszystkim pilnowanie czy samochody nie mają niedopuszczalnej wagi, która zazwyczaj jest zawyżana przez przeciążenie ciężarówek oraz czy na pewno stan techniczny aut jest dobry. Instytucja, jaką jest inspekcja transportu drogowego powołany został do działania 6

Inspekcja Transportu Drogowego została powołana dlatego, żeby wykonywać kilka bardzo ważnych zadań, do których zalicza się: poprawa bezpieczeństwa drogowego, wpływanie na zmotoryzowanych, aby przestrzegali oni aneksów ustawowych, zapobieganie rozkwitowi nieuczciwej konkurencji, wyeliminowanie niezdrowych zjawisk w transporcie drogowym oraz przeciwdziałanie degradacji dróg. To wszystko powoduje, że poprawia się również stan ziemii. Jakby tego było mało pracownicy ITD specjalizują się również w śledzeniu naruszeń, które występują w transporcie drogowym.

Zarządzaniem ITD zajmuje się GITD. Rewident ów odpowiada przed ministrem transportu. Do Inspecji Transportu Drogowego należy także siatkę fotoradarów i detektory prędkości, które zamontowane są na ulicach oraz systemy elektronicznego poboru akcyz.

Do kluczowych przedsięwzięć, którymi para się inspekcja drogowa przynależą kontrole terenowe, które to sieją popłoch wśród kierowców samochodów towarowych. Do Inspekcji Transportu Drogowego nie zalicza się przecież zaledwie badanie aut w terenie, ale dodatkowo kontrola siedziby, którą posiada przewoźnik. Do istotnych zadań ITD należy ponadto trzymanie kontroli nad grupowym transportem osób. Wszystko dlatego, żeby zagwarantować 100% rzetelność oraz ochronę najwyższej jakości transportu przez usunięcie z ruchu drogowego aut wadliwych lub w takim stopniu felernych.

Inspektorzy są w ścisłej kooperacji z takimi aparatami bezpieczeństwa jak SG, celnicy lub policja. Dodatkowo są w kontakcie z odmiennymi kontrolami, np: weterynaryjna, komercyjna oraz PIP.

Od lat dziewiędziesiątych również ITD para się przydzielaniem koncesji na przewóz międzynarodowy.

SZUKAJ

Marzec 2024
P W Ś C P S N
« Kwi    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031